Branding (3. díl): Chce to chytlavý název firmy
Minule jsme se vrátili od animovaného loga k logu statickému a tentokrát jdeme o další úroveň níže. Branding a jeho začátky. Co když ještě nevíte, jak celou firmu pojmenovat? Jaký je ten správný název firmy?
Vymyšlení názvu pro firmu, která bude v ideálním případě na trhu desítky let, není práce na jedno odpoledne. Musíte se zamyslet z dlouhodobého hlediska a vědět, jakým směrem se chcete jako firma ubírat. Nechcete se dostat do situace, kdy špatně zvolený název začne limitovat vaše možnosti rozšiřovat podnikání do nových oblastí, nebo expandovat na jiný trh, kde třeba není váš název vítaný.
Ještě je tu však druhé, důležitější hledisko – název musí být snadno zapamatovatelný a zároveň také dostatečně unikátní. Pokud váš vymyšlený název už existuje, budete mít složitou cestu k registraci této značky a nejspíš ji budete muset změnit. I když se vám podaří název dostatečně odlišit z legislativního hlediska, pořád hrozí, že ve výsledcích vyhledávání vyběhne vaše konkurence před vámi.
Když to shrneme: Svou značku nechcete svazovat a bránit jejímu růstu. Chcete ji spojovat se snadnou asociací, aby si ji váš zákazník pohotově vybavil a zapamatoval. A hlavně ji musíte odlišit od konkurenčních názvů a zařídit, aby šla vyhledat snadno a napoprvé.
Pojďme se podívat na to jak vznikaly jména některých známých značek.
Branding v praxi, aneb jak to mají ostatní
1. Složením ze jména zakladatelů, použití celého jména nebo iniciály
Ford Motor Company – Firmu po sobě pojmenoval zakladatel Henry Ford, který v podstatě vytvořil i velikou část loga společnosti, které je tvořeno jeho podpisem.
HP – Dnešní název společnosti je tvořen ze dvou prvních písmen příjmení zakladatelů společnosti, tedy Hewlett a Packard. O to které písmenko bude první si prý hodili korunou.
2. Zkrácením delšího slova, tvorba z prvních písmen celé fráze, nebo složení z písmen obsažených ve více slovech
UPS – Nejprve vznikla jako American Messenger Company a později v roce 1919 expanduje a mění své jméno na dnešní United Parcel Service. Zakladatelé a tvůrci názvu tedy chtěli pouze v názvu vyjádřit, že se jedná o doručovací službu.
Divadlo Semafor – Název divadla vznikl z fráze SEdm MAlých FORem, kterým chtěli zakladatelé vyjádřit, že se chtějí věnovat co nejširšímu spektru uměleckých žánrů.
3. Vytvořením úplně nového slova, nebo převzetí již existujícího
Uber – slovo, které v angličtině znamená něco nad něčím ve smyslu lepší, nejlepší či nadřazené. Původně pochází z německého über a znamená nad. Zpočátku se společnost jmenovala UberCab.
Kodak – Nejprve název jednoho výrobku a později název celé firmy. Zakladatel společnosti George Eastman o názvu řekl, že slovo kodak je stejně bezvýznamné jako první žvatlání dítěte. Vyjadřuje podle něj ale výstižně zvuk cvaknutí fotoaparátu, když stisknete spoušť.
Na výše uvedených příkladech jsme chtěli ukázat, že cest k dobrému jménu je celá řada, ať už to jsou reálná slova, jména zakladatelů, složeniny, zkratky, původně geografická označení nebo úplně nově vymyšlená slova. Cesty k dobrému jménu jsou tak unikátní jako dobrá jména sama.
Nelimitujte se a buďte kreativní, co zdánlivě nemusí mít s vaší firmou spojitost, může ale vytvořit dobré jméno a vyprávět příběh o vaší společnosti stylem, který bude pro zákazníky zapamatovatelný.
Chili con qué?
Jako příklad můžeme poodkrýt něco málo o nás, protože v našem příběhu hrajeme osobně. Nad názvem Chili con Film jsme strávili mnoho dní, padaly názvy jako Prague Movie Company, Spice Up Production, BlazeCut Pictures nebo Sunny Cut Films.
Jako dvě hlavy a máme na všechno dva různé názory, takže jsme ani jeden nebyli schopní přijít s něčím, co by se líbilo oběma z nás. Naše nápady se víc a víc rozcházely, proto jsme se rozhodli najít něco, co nás spojuje. Jednu věc jsme našli, a tou byla láska k pálivému jídlu a chili papričkám. Zřejmě nejznámější pálivé jídlo je chili con carne a u něj už se nám začalo rozsvěcet.
Název jsme skloubili s konceptem, kdy o videu mluvíme jako o jídle. To nám dává to novou vyjadřovací paletu, která je v komunikaci produkčních firem unikátní, protože náš slovník vyčnívá.
Můžeme používat asociace související nejenom s obyčejným jídlem. Náš název nám kromě pálivých chutí otevírá svět latinské Ameriky, která přináší zase spojení s jejich energickou hudbou.
Chceme s těmito prostředky pracovat zodpovědně a jemně. Je velmi tenká hranice mezi zajímavým vyjadřování a obohacováním textu, a pak chvílí, kdy už asociaci vytáčíte moc daleko a komunikaci tím škodíte. Je to podobná etiketa jako když vyprávíte vtipy.
K naší značce se ještě vrátíme v dalších článcích. Doufáme, že jsme vám tu nastínili to hlavní – že značka není jen jméno. Pokud ji zvolíte správně, otevře vám řadu dalších tvůrčích možností.
Předchozí díl: Jak na nejlepší logo pro vaši firmu
©2020 ~ Michal Šodek