Propagace aneb 5 chyb, na které si dát pozor
Propagace je velmi široký pojem, který budeme rozebírat v několika dílech. V tomto článku si představíme 5 věcí ohledně propagace, ve kterých je velmi snadné udělat chybu, a je tedy třeba si na ně dát veliký pozor.
U některých bodů se budete možná divit, co mají společného s propagací, ale pravdou je, že propagace není jen reklama a článek v novinách. Propagace začíná už v jádru vaší společnosti a u osob, které ji tvoří.
1. Nekonzistence
V současné době existuje nespočet komunikačních a informačních kanálů, kterých můžete jako firma využívat. Může znít lákavě používat všechny sociální sítě, na které si jen vzpomenete, ale v praxi bude složité je všechny udržovat aktuální. A nejde ani tak o to přepsat každou novinku 1:1 na všechny vaše platformy. Sociální sítě se liší podle cílových skupin i podle délky obsahu, které na nich potkáte. Zaměřte se jen na ty, které dávají pro vaši firmu smysl a hlavně nezapomeňte na obsah na vašich vlastních webových stránkách.
Nekonzistence v informacích o vaší firmě o vás budí v zákaznících dojem nedůvěry. Nejedná se však pouze o nekonzistenci v informacích dostupných například na webu společnosti, sociálních sítích, mapách a podobně, jde také o konzistentní komunikaci. Pokud budete mít špatně proškolené zaměstnance, kteří potenciálnímu zákazníkovi sdělí mylné informace, je veliká pravděpodobnost, že o toho zákazníka přijdete. A kam si nespokojený zákazník chodí svou frustraci ventilovat? Ano, zpátky na vaše sociální sítě.
Připravte si tedy nějaký neustále aktualizovaný dokument nejen toho, co budete říkat, ale i jak. Z něj pak budou všichni vaši zaměstnanci vycházet, a odtud budete čerpat při aktualizaci webu či dalších veřejných informací.
2. Komunikace
Komunikace je opět pojem tak široký, že sem můžeme zahrnout velikou část lidského života. Co to ale znamená, když s klientem budeme špatně komunikovat? Může to znamenat následující:
- Klienta tlačíme někam kam, on sám od sebe nechce.
- Zvolili jsme špatný komunikační kanál, který klient nezná, neumí anebo nechce používat. Zjistěte, jaký komunikační kanál klientovi vyhovuje, pokud to není absolutně zřejmé.
- Nevíme jak při osobní komunikaci působíme na druhé, pokud jsme nikdy nedostali zpětnou vazbu. Můžeme třeba působit příliš autoritativně nebo trapně, ale lidé málokdy chtějí dávat negativní zpětnou vazbu. Pokud si nejste jistí, jak působíte, zkuste si nahrát zvuk nebo ideálně natočit nějakou schůzku s klientem či meeting s vašim týmem. Zpětnou vazbu si budete moct dát sami, hned jak se uvidíte.
Komunikační dovednosti je třeba neustále pilovat. Nebojte se být milí a vřelí. S úsměvem na tváři a dobrou náladou dokážete překonat velké množství chyb v komunikaci.
3. Zosobnění
Buďte osobní a lidští. Firma nemá být jenom značka, firmu tvoří lidé a lidem lidé důvěřují. Když zákazník přijde osobně, bude také komunikovat s vaším zaměstnancem, proto se nebojte ukazovat lidskou tvář vaší společnosti. Fotka nebo video s živou osobou dá víc než 20 grafů a srovnání.
Zjistěte, jak si lidé vaši společnost představují. Co prvního se jim vybaví? Jakou emoci s vámi spojují? Dozvíte se tak, zda společnost správně propagujete, a jestli jsou klíčové informace srozumitelně podané. I když děláte složitou a abstraktní činnost, určitě existuje způsob, jak to konkrétně a srozumitelně zákazníkovi předat.
4. Jednoduchost
Buďte struční a výstižní. V dnešní uspěchané době nikdo nemá čas hledat víc. Je důležité předat potenciálnímu zákazníkovi informace co nejrychleji. Nikomu by nemělo trvat déle než 5 sekund pochopit co vaše firma dělá. Toto by mělo být patrné už z loga případně i názvu firmy.
Zároveň se zamyslete nad tím, z jakých důvodů s vámi zákazníci komunikují. Proč přijdou na váš web a co tam hledají? Ten důvod určitě nebude jenom jeden. Někdo potřebuje rychle najít adresu nebo telefon, jiní chtějí pečlivě porovnávat všechny možnosti, které zvažují. Existují ve vašem oboru vášniví čtenáři popisků? Analyzátoři obrázků? Hledači fakturačních údajů? Každá z těchto kategorií se musí ve vaší komunikaci vyznat a do pár sekund najít to, co hledají.
5. Proč?
Toto je základní otázka, kterou by si měl položit každý na začátku svého podnikání. Určitě pro vás nebude složité zodpovědět si, co nebo jak děláte, ale za tím vším by mělo být ukryté proč.
Proč vyrábíte nějaký produkt, proč nabízíte vaše služby? Je za tím vyšší smysl než, že tím udržujete vaši firmu v chodu? Odpověď na tuto otázku by měla být kompasem, který usměrňuje všechna vaše důležitá rozhodnutí. Je důležité aby vaši zákazníci věděli, že vašemu produktu věříte, protože když ne vy, tak proč by měli vaši zákazníci?
©2020 ~ Viktor Hejna