Branding (1. díl): Logo animace pro posílení vaší značky
Pokud jeden obrázek vydá za tisíc slov, tak jedno video vydá za tisíc obrázků. Klasické statické logo je pro firemní image velmi důležité a často utváří první dojem zákazníka. Pokud je dobře zpracované, předá o firmě na první pohled ty nejdůležitější informace, vy však můžete zajít o krok dál.
Animovaným logem můžete během pár sekund sdělit o vaší firmě mnohem více informací. Zákazníci se mohou s firmou lépe ztotožnit a pochopit její myšlenku. To vše v přibližně stejně dlouhém čase, jako trvá samotné logo přečíst.
Čím lépe a v co možná nejkratším časovém úseku dokážete zákazníkovi předat pozitivní asociaci s vaší značkou, tím větší máte šanci, že si vaši značku zapamatuje a že si vybere právě u vás. Co známe, toho se nebojíme, a to je nám sympatické. Nikdo nechceme kupovat zajíce v pytli.
Kvalitně zpracované animované logo je ale široký pojem. Pojďme si ho objasnit a zjistěme, jaké otázky je třeba si zodpovědět před samotným procesem tvorby animace.
V animaci je třeba dobře vystihnout dynamiku firmy. To znamená, že rychlost animace bude jiná u masérského salónu, který prodává relax, pohodu a uvolnění, oproti společnosti nabízející rychlý internet. Vedle dynamiky je třeba vybrat i správný umělecký styl vykreslení animace. Futuristicky může působit technologická firma, zatímco obchod prodávající rukodělné výrobky ne. Jak chcete aby byla vaše firma vykreslena? Umělecky, pozvolna, technicky, nebo precizní přesností? Hravým přechodem nebo seriózním odhalením?
Dále je třeba se zamyslet nad tím, jaký pocit chceme, aby animace v divákovi vyvolala. Chceme, aby byl napjatý, překvapený, uvolněný, nebo pobavený? Dobře vybraný zvuk nebo hudba tento požadovaný pocit velmi dobře podpoří. Audio i obraz spolu musí společně ladit, jinak můžete na zákazníky působit nesourodě, možná až chaoticky. Zkrátka nebudou vědět, co si o společnosti myslet.
Základem je konzistence jednotlivých prvků. Máme tedy několik základních parametrů a z nich vycházejících otázek.
- Jaká má být dynamika a rychlost animace? Co prodáváme, komu a jak rychlý tento segment je?
- Jakým stylem chceme působit? Co by měl zákazník prvního vědět, kdyby o vaší firmě nikdy neslyšel?
- Co si má divák po zhlédnutí odnést za pocity?
Je také potřeba se zamyslet nad tím, zda středobodem animace bude jen samotné logo, anebo jestli bude vloženo do kontextu. Pokud máte tak silnou značku, že ji nepotřebujete cílovému trhu představovat, může být dobrým krokem se v animaci zaměřit více na emoce a budovat jednoduše řečeno love brand. Dobře pro vás! Pokud však vaše značka není široce známá a nejste v myslím populace takzvaným household name, může být tím správným postupem se zatím zaměřit na faktické zaměření firmy.
Co se délky animace týče, neměla by překročit 10 sekund, ale ani být kratší než 4 sekundy. Chcete se zapsat – do paměti. Pamatuje na to, že animace by nikdy neměla začít být otravná ani po několika zhlédnutích. Divák ji může potkávat velmi často, protože bude doprovázet většinu vašich firemních videí (pokud ne všechna).
A poslední velmi důležitá věc, nad kterou je třeba se zamyslet. Bude animace na začátku videí nebo na jejich konci? Budou potřeba 2 různé verze? Nebo něco univerzálního? Tuto otázku nepodceňujte, protože ovlivní celý vzhled animace. Je rozdíl, když animace slouží jako pozvánka k obsahu videa, a když je jeho finální tečkou.
Co když logo ještě nemáte? Poradíme vám v příštím díle.
©2020 ~ Michal Šodek